Contact Us     |

Saturday, June 14

3:00 PM – 5:00 PM Registration

Sunday, June 15

8:30 AM – 10:00 AM Industry Sponsored Symposium – Session A (TBA)
Industry Sponsored Symposium – Session B (TBA)
10:00 AM – 10:30 AM Coffee Break
10:30 AM – 12:00 PM Industry Sponsored Symposium – Session C (TBA)
Industry Sponsored Symposium – Session D (TBA)
12:00 PM – 1:00 PM Lunch in Exhibit Hall
ORTHOGNATHIC SURGERY
Moderators: Dr. Deepak Krishnan (USA) & Dr. Ludwig Mendez (El Salvador)
1:00 PM – 1:20 PM Orthognathic Surgery in the Growing Patient

Dr. Brian Farrell (USA)

1:20 PM – 1:40 PM Chin Implants vs. Genioplasty

Dr. Kevin Rieck (USA)

1:40 PM – 2:00 PM Patient-Specific CAD-CAM Osteosynthesis in Orthognathic Surgery

Dr. Stephanie Drew (USA)

2:00 PM – 2:20 PM Mandible First Sequence in Bimaxillary Orthognathic Surgery

Dr. Marcos Pitta (Brazil)

2:20 PM – 2:40 PM Ambulatory (Outpatient) Orthognathic Surgery

Dr. Jorge Ravelo (Venezuela)

2:40 PM – 3:00 PM Orthognathic Surgery in Obstructive Sleep Apnea: State of the Art

Dr. Julio Cifuentes (Chile)

3:00 PM – 3:30 PM Coffee Break in the Exhibit Hall
3:30 PM – 4:15 PM Keynote Lecture: The Asensio Protocol for the Management of the Cleft Lip and Palate Patient – A 50 Year Experience

Dr. Rodolfo Asensio Marmol (Guatemala)

4:15 PM – 5:00 PM Keynote Lecture: Virtual Surgical Planning in Orthognathic Surgery

Dr. Alejandro Martinez Garza (Mexico)

5:00 PM – 7:00 PM Welcome Reception in Exhibit Hall

Sponsored by Straumann

Monday, June 16

7:30 AM – 8:30 AM Breakfast in the Exhibit Hall
TRAUMA
Moderators: Dr. Salam Salman (USA) & Dr. Leopoldo Meneses (Peru)
8:00 AM – 8:30 AM Management of Condylar Fractures

Dr. Melissa Amundson (USA)

8:30 AM – 9:00 AM Management of Frontal Sinus Fractures: Obliteration vs. Observation

Dr. R. Bryan Bell (USA)

9:00 AM – 9:30 AM Gunshot Related Treatment of Mandible Fractures

Dr. Felipe Kornecki (Uruguay)

9:30 AM – 10:00 AM Orbital Floor Fracture: Observation vs. Repair

Dr. Jorge Barona (Ecuador)

10:00 AM – 10:30 AM Coffee Break in Exhibit Hall
COSMETIC SURGERY
Moderators: Dr. Faisal Quereshy (USA) & Dr. Adrian Bencini (Argentina)
10:30 AM – 11:00 AM Management of the Deficient Chin: Genioplasty vs. Chin Implant

Dr. Carlos Pereira (Colombia)

11:00 AM – 11:30 AM Facial Rejuvenation: CO2 Laser Ablation vs. Chemical Peeling

Dr. Tirbod Fattahi (USA)

11:30 AM – 12:00 PM Autologous Fat Grafting to the Face

Dr. Abraham Montes de Oca (Mexico)

12:00 PM – 12:30 PM Management of the Pseudo-herniated Fat During Blepharoplasty

Dr. Jon Perenack (USA)

12:30 PM – 1:30 PM Lunch in Exhibit Hall and Scientific Posters
COMPLICATIONS IN ORAL & MAXILLOFACIAL SURGERY
Moderators: Dr. Lidia Guerrero (Puerto Rico) & Dr. Edgar Mejia (Colombia)
1:30 PM – 1:50 PM Complications in the Management of Tumors in the Maxillofacial Region

Dr. Zoilo Nunez (Dominican Republic)

1:50 PM – 2:10 PM Complications in the Management of Salivary Glands Pathology

Dr. Maximiliano Diamante (Argentina)

2:10 PM – 2:30 PM Nerve Repair

Dr. Michael Miloro (USA)

2:30 PM – 2:50 PM Anesthesia Complications

Dr. Stuart Lieblich (USA)

2:50 PM – 3:10 PM Orthognathic Complications

Dr. Pedro Franco (USA)

3:10 PM – 3:30 PM Odd Complications and Solutions in Orthognathic Surgery – A Latin American Perspective

Dr. Luis Quevedo

3:45 PM – 4:15 PM ACOMS Member Meeting
ALACIBU Member Meeting
4:30 PM – 6:00 PM Meeting Dedication and Keynote Lecture

Contributions to Cleft Lip and Palate in Latin America

Dr. Rafael Ruiz (Mexico)

7:00 PM Gala Dinner

Tuesday, June 17

6:00 AM – 8:00 AM Morning Wellness Activity – To Be Announced
7:30 AM – 8:30 AM Breakfast in Exhibit Hall
8:30 AM – 9:30 AM Oral Scientific Abstract Presentations
9:30 AM – 10:00 AM Coffee Break in Exhibit Hall
IMPLANTOLOGY
Moderators: Dr. Jeffrey Bennett (USA) & Dr. Raul Parra (ALACIBU – Venezuela)
10:00 AM – 10:20 AM Bone Augmentation Techniques for Horizontal and Vertical Alveolar Ridge

Dr. Tara Aghaloo (USA)

10:20 AM – 10:40 AM State of the Art Short Dental Implants Protocol

Dr. Cesar Villalpando (Mexico)

10:40 AM – 11:00 AM Management of the Failing Implant

Dr. Laureano Filho (Brazil)

11:00 AM – 11:20 PM Management of the Atrophic Posterior Maxilla

Dr. Humberto Fernandez (Colombia)

11:20 PM – 11:40 PM Nerve Reconstruction

Dr. Michael Miloro (USA)

12:00 PM – 1:30 PM Lunch in Exhibit Hall and Scientific Posters
1:30 PM – 3:30 PM Oral Scientific Abstract Presentations
3:30 PM – 4:00 PM Coffee Break
4:00 PM – 5:00 PM Awards Presentation

Kurt H. Thoma Memorial Lecture

Dr. Joseph Helman (USA), 2020 ACOMS W. Harry Archer Award Recipient

5:00 PM White Party on the Beach

Tuesday, June 17

7:00 AM – 7:30 AM Breakfast in the Foyer
RECONSTRUCTION
Moderators: Dr. Suzanne McCormick (ACOMS) & Dr. Julio Gonzalez (ALACIBU – Panama)
7:30 AM – 8:00 AM Naso-alveolar Molding

Dr. Rodolfo Asensio Guerrero Jr. (Guatemala)

8:00 AM – 8:30 AM Synchronous Correction of the Cleft Lip Nasal Deformity

Dr. Laura Pacheco (Mexico)

8:30 AM – 9:00 AM Endoscopy-assisted Suturectomy followed by Postoperative Cranial Orthotic Therapy for Management of Craniosynostosis

Dr. Barry Steinberg (USA)

9:00 AM – 9:30 AM Timing of Cleft Palate Repair

Dr. Maria Luisa Lopez Salgado (Mexico)

9:30 AM – 10:00 AM Break in Foyer
PATHOLOGY
Moderators: Dr. Kevin Arce (ACOMS) & Dr. Luiz Lobo (ALACIBU – Brazil)
10:00 AM – 10:30 AM Update on the Diagnosis and Staging of Medication-related Osteonecrosis of the Jaws

Dr. Leon Assael (USA)

10:30 AM – 11:00 AM Considerations in Dentoalveolar Surgery for Patients on Antiresorptive Medications

Dr. Guillermo Garcia (Colombia)

11:00 AM – 11:30 AM Management of Stage 3 MRONJ

Dr. Kenneth Fleisher (USA)

11:30 AM – 12:00 PM Dental Implants in Patients Taking Antiresorptive Medications

Dr. Henry Garcia Guevara (Venezuela)

12:00 PM Closing Remarks and Adjourn